Dozynki Koncert Wycieczka Festyn P1310959 P1320346 P1320940 P1330423 DSC_1366 IMG_3800 IMG_3805 IMG_3810 P1300372 P1310813

VII Ogólnopolskie Imieniny Henryka

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa odbyły się już po raz siódmy. W słoneczny weekend lipca 2012 r. zebrali się mieszkańcy naszej gminy, by wspólnie świętować to wydarzenie. Pierwszego dnia uroczystości uświetnił nam Benefis zespołu Cisowianki, który to świętował 30-lecie działalności artystycznej. Po uroczystej Mszy Świętej za jubilatki, którą celebrował Ks. proboszcz Jan Marciniak oraz ks. marek Kurzawa na scenie plenerowej wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły ludowe: Marysieńki, Podolanie, malwy, jarzębina ze Skorzenic, Bogdanki, Gryfowianie, Jarzębina, Rozmaryn, Swojacy, Cisowianeczki i jubilatki Cisowianki. Gośćmi specjalnymi benefisu byli Henryk Talar oraz Henryk Dumin – etnolog. Wieczór obfitował w wiele miłych słów, gratulacji i wzruszeń, zarówno od zaprzyjaźnionych zespołów, członkiń zespołu Cisowianki, zaproszonych gości czy władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Z rąk marszałka Włodzimierza Chlebosza kierowniczka zespołu pani wanda Żuraw otrzymała najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury Medal brązowy GLORIA ARTIS za wieloletnią działalność na rzecz zachowania tradycyjnej kultury ludowej, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dnia 2 lipca br.. Panie Irena Woźniak, Aniela Cieśla i Anna Wiszniewska otrzymały natomiast odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Gratulacji i wzruszeń nie było końca. Równie ciekawym punktem Imienin był występ znakomitego zespołu „Po Zagonach”, który na ludowo rozbawił publiczność. Wieczorem dyskotekę poprowadzili Łukasz Anioł i Damian Łojko.
Drugi dzień tegorocznego festiwalu był hołdem wobec wybitnej postaci Henryka Goldszmita znanego szerszej publiczności pod pseudonimem artystycznym Janusz Korczak. Rok 2012 został ogłoszony ROKIEM KORCZAKOWSKIM, również organizatorzy Imienin Henryka pragnęli przypomnieć postać z naszej historii. Postać człowieka skromnego , dobrego który każdym swym czynem wskazywał na najmłodszych. Henryk Goldszmit jako lekarz i pedagog był prekursorem praw dzieci, domagał się ich szacunku i stworzył nowatorski program wychowania..Więc w trakcie tegorocznych obchodów nie mogło zabraknąć na scenie najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dzieci włączyły się w przygotowania Imienin prezentując swe artystyczne dokonania.
Pierwszym akcentem jakim młodzi ludzie zaznaczyli swoją obecność na imieninach Henryka była wystawa prac plastycznych „Janusz Korczak oczami dzieci”. Prace można było podziwiać podczas trwania imprezy. Drugim, lecz nie mniej ważnym akcentem dziecięcej twórczości był występ na scenie w inscenizacji „Henryk Goldszmit i jego dzieci”. Zanim młodzi artyści wystąpili na scenie przed tak szeroką publicznością uczestniczyli w licznych próbach.
Jedną z prób, która zapewne zapadnie na długo w pamięci, poprowadził gość tegorocznych obchodów imienin Henryka – Henryk Talar. Spotkanie z tak wybitnym aktorem było dla dzieci nie lada nagrodą za wszystkie próby, nauki tekstu i poświęcanie czasu wolnego. Henryk Talar w trakcie spotkania opowiadał dzieciom o Januszu Korczaku, udzielił młodym artystom kilku profesjonalnych wskazówek. Dzięki nici wzajemnej sympatii nawiązanej w trakcie spotkania dzieci cieszyły się ze wspólnego występu.
Niedzielne obchody Imienin Henryka rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w kosciele parafialnym p.w. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy. W trakcie uroczystości pieśni były wykonywane przez część zespołu BETHEL.Po uroczystościach kościelnym na krużgankach kościelnych Pan Henryk Talar posadził drzewko cisowe symbolicznie w imieniu Henryka Goldszmita – janusza Korczaka. Pomagał mu Król Maciuś I – młody mieszkaniec Henrykowa lubańskiego.Drugim zasłużonym Henrykiem sadzącym swoje drzewko był Henryk Sławiec z zaprzyjaźnionej Gminy Ziębice z miejscowości Henryków. Pan Henryk Sławiec mieszkaniec Henrykowa, z zawodu budowlaniec. Pasjonat historii zabytków. Autor map. Współautor książki "Ziemia Ząbkowicka. Studia historyczne" Autor wystaw fotograficznych i prezentacji multimedialnych  o tematyce historycznej. Działacz społeczny. Popularyzator turystyki rowerowej i pieszej. Dokumentalista średniowiecznych krzyży pokutnych.Po tym istotnym punkcie na scenie składaliśmy życzenia wszystkim Henrykom, a po wspomnianej już inscenizacji rozpoczęły się gadaninki korczakowskie z Henrykiem Talarem. Dużą publiczność zgromadziła również rekonstrukcja historyczna potyczki pomiędzy wojskami USA i Wermachtu w wykonaniu grupy BIG RED ONE. Ciekawa i oryginalna propozycja organizatorów zaowocowała dużym zainteresowaniem uczestników oraz pozytywnym odzewem z ich strony. Kolejnym punktem był niezwykle widowiskowy Turniej Henryków Lubański contra Henryków (Gmina Ziębice). Oba sołectwa rywalizowały w konkurencjach takich jak zbijanie bramki do płotu, malowanie herbów, picie piwa bezalkoholowego przez smoczek, jedzenie rabarbaru na czas, śpiewanie przyśpiewek o Henrykowie. Turniej zakończył się remisem a uczestnicy wspólnie zasiedli do beczki ogórków małosolnych i integracji. Uczestnicy bawili się przy muzyce reggae, jaką serwował nam zespół BETHEL oraz muzyce tanecznej do późnej nocy przy zespole RYTMIX. Hitem sobotnim okazał się kankan w wykonaniu dziewczyn z Henrykowa, zaangażowanych w organizację Imienin, opracowana choreografia była godna podziwu. W niedziele natomiast mieliśmy możliwość świetnej zabawy przy występie zespołu DIAMENT z Henrykowa oraz niespodzianki w wykonaniu Pani Małgorzaty Pytel, która wcieliła się idealnie w postać KAYAH i wykonała 3 piosenki z jej repertuaru.


 
 
 
 

 

Prev
Lipiec 2024
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31