Dozynki Koncert Wycieczka Festyn P1310959 P1320346 P1320940 P1330423 DSC_1366 IMG_3800 IMG_3805 IMG_3810 P1300372 P1310813

Święto Plonów w Gminie Lubań

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Dożynki to wyjątkowe święto w naszej gminie. Jest ono uwieńczeniem pracy i trudu rolników. Do tradycji należy  msza dziękczynna za udane zbiory. Rolnicy wraz z rodzinami udają się do kościoła, by podziękować za plony, następnie wspólnie świętują nadchodzący odpoczynek.
W tym roku świętowanie odbyło się  w Radostowie. W kościele parafialnym p.w. Trzech Króli rozpoczęliśmy obchody Mszą Świętą. Następnie barwny korowód udał się na plac dożynkowy. Uwagę wszystkich przykuwały maszyny rolnicze, które  jechały na jego czele. Ciągniki na miarę XXI w. podkreślały, jak bardzo praca w polu zmieniała charakter, a mimo to święto plonów pozostało niezmienne. Ceremoniał dożynkowy, wieńce, chleb, starostowie,  zespoły folklorystyczne  to stałe  elementy dożynek od pokoleń. Starostami tegorocznego święta byli Emilia Łamasz i Michał Braszko, którzy zaprezentowali się w pięknych, tradycyjnych strojach ludowych Dolnego Śląska.                                  
W trakcie Święta Plonów  najważniejsi są rolnicy, to ich chcemy wyróżnić,  docenić  i pokazać,  jak ogromną wartość ma ich praca, której symbolem jest chleb. Bez żniw nie byłoby chleba codziennego na naszych stołach. Dlatego w trakcie ceremoniału, Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń wręcza go sołtysom poszczególnych wsi. Oni następnie dzielą się nim z biesiadnikami. W tym roku  ceremoniał dożynkowy, w który zaangażowały się miejscowe zespoły „Marysieńki ” i „Radostawianie”, a poprowadziła go wice wójt Aneta Usyk, miał charakter słowno-muzyczny.
W trakcie imprezy zostały rozstrzygnięte trzy duże konkursy. W pierwszym konkursie, na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, pierwsze miejsce zajęło sołectwo Mściszów, miejsce drugie sołectwo Jałowiec, a miejsce trzecie sołectwa Radostów Dolny, Średni i Górny. Wieńce w tym roku okazały się prawdziwymi działami sztuki ludowej, więc komisja oceniająca nie miała łatwego zadania, by wybrać ten najpiękniejszy.
Drugi, nie mniej ważny konkurs to Piękna i Aktywna Wieś Gminy Lubań. Wysokie nagrody w tym konkursie z pewnością aktywowały wszystkie miejscowości w naszej gminie. Pierwsze miejsce  i bon o wartości 5000 zł. zdobyło sołectwo Jałowiec, drugie miejsce i bon o wartości 3000 zł. - sołectwo Radostów Dolny Średni i Górny, natomiast miejsce trzecie i bon o wartości 2000 zł. - sołectwo Nawojów Śląski. 
Trzeci konkurs to Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni Dożynek. Oczywiście i tu startujący mogli wygrać nagrody pieniężne dla swoich sołectw. W tym roku na placu dożynkowym prężyli muskuły i dawali pokaz siły Strongmani. To oni przygotowali konkurencje i poprowadzili turniej. Zmagania uczestników prezentowały się bardzo ciekawie i dostarczyły wiele emocji kibicom. Była część dla mężczyzn i część, gdzie w szranki stanęły panie. Ostatecznie  punktacja wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęło sołectwo Jałowiec, II- Radostów,  III- Mściszów.
 Po emocjonujących rozgrywkach przyszedł czas  na gwiazdę wieczoru, którą w tym roku był zespół  Andre. Muzyka disco polo królowała na scenie, a hity takie jak „Ale Ale Aleksandra” tłum wyśpiewywał wraz z wokalistą. Po zakończonym koncercie odbyła się  dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Shot, serwując bawiącej się publiczności największe hity muzyki tanecznej.

Prev
Maj 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31