Nocne zwiedzanie Zamku Czocha

Za nami kolejne cykliczne spotkania z młodzieżą, realizowane w naszych bibliotekach w ramach działań projektu „Z biblioteką mi po drodze!”, tym razem wyjazdowe, o tematyce historycznej, a więc niebanalne ze względu na miejsce i czas. Zaskakujące, pełne wiedzy i tajemnic, pokazujące, że historia naszych okolic jest ciekawa.

W takich wyjątkowych okolicznościach spędziliśmy piątkowy wieczór. Byliśmy świadkami żywej lekcji historii jaką przeprowadziło dla nas trzech znakomitych przewodników. Podczas nocnego zwiedzania Zamku Czocha młodzież poznała początki i burzliwe losy piastowskiej warowni leżącej na granicy Łużyc i Śląska, wnętrza pięknej biblioteki i historię jej bogatego księgozbioru. Była świadkiem walk rycerskich z płonącym orężem oraz scen z życia rycerzy. Nie zabrakło też opowieści strasznych i niesamowitych oraz tajemnic związanych z maszynami szyfrującymi i skarbami, jakie skrywał zamek podczas II wojny światowej. Miejsce to jest bohaterem wielu książek i filmów. Na zamku odbywają się również Targi Książki Historycznej i Podróżniczej oraz wiele innych imprez proczytelniczych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025