Te pieśni, to całe moje życie...

W miniony czwartek 4 lutego, w wieku 83 lat odeszła Wanda Żuraw – wieloletnia Kierowniczka Zespołu Folklorystycznego “Cisowianki”.  Funkcję tę pełniła 36 lat. Miłośniczka folkloru, działaczka lokalna na rzecz zachowania niematerialnego dziedzictwa narodowego. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis” oraz odznaczeniem „Zasłużonych dla Kultury Polskiej” za dbałość o wysoki poziom wokalny i zachowanie tradycji w jej autentycznej formie, wyniesionej z miejsc pochodzenia członków zespołu.

Pani Wanda była energiczną, kreatywną i charyzmatyczną liderką. Chętna do wszelkich działań promujących kulturę ludową, posiadająca na swym koncie bardzo bogaty repertuar, w tym unikalne pieśni, które sama wyszukiwała i ratowała od zapomnienia. Wolny czas przeznaczała na przekazywanie cennych utworów, tradycji i obyczajów związanych z kulturą wsi „Cisowianeczkom” - młodzieżowym grupom śpiewaczym, których była inicjatorką i opiekunką. W działalność zespołów wkładała ogrom pracy i całe serce.

Zespół pod jej kierownictwem nagrywał wiele audycji dla telewizji i radia, wziął udział w programie pokoleń “Tylko z pieśnią na ustach” oraz w warsztatach z Joszko Brodą. Repertuar pieśni zespołu znajduje się w zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz archiwum II Programu Polskiego Radia, a ozdoby mające korzenie w kulturze ludowej – wystawiane były w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. "Cisowianki" pod kierownictwem Pani Wandy bawiły publiczność na imprezach lokalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Corocznie brały czynny udział w lokalnych imprezach dożynkowych i wydarzeniach folklorystycznych. Zespół gościł trzy razy na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i za każdym razem wracał z sukcesem. W 1998 roku wyśpiewał unikalnymi, starymi kolędami pierwszą nagrodę, otrzymując od każdego jurora maksymalną ilość punktów, a w 2002 i 2007 roku powrócił z wyróżnieniem. W 2016 roku na festiwalu wystąpiły również wraz ze swoją opiekunką „Cisowianeczki”. Za całokształt swojej pracy zespół posiada wiele dyplomów i wyróżnień, a jego członkowie odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Pani Wanda często podkreślała, że śpiew i te pieśni, to całe jej życie…

Mamy nadzieję, że zespół znajdzie godnego następcę i spełni się marzenie Pani Wandy, by te cenne tradycje były nadal przekazywane młodszym pokoleniom, dzięki czemu zostaną ocalone od zapomnienia.

Cała działalność Pani Wandy, bogactwo zasług dla zachowania kultury ludowej są dowodem, że mieliśmy do czynienia z Artystką zasługującą na największe uznanie, szacunek i podziw.

Pani Wando, na zawsze Pani pozostanie w naszej pamięci!