Marysieńki

Zespół Folklorystyczny „Marysieńki” powstał w 1987 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich we wsi Radostów. Obecnie liczy 10 osób: Weronika Dacyszyn, Elżbieta Górak, Józefa Filip, Wiktoria Torba, Bogusława Szkutnik, Maria Szewczyk, Rozalia Wilk, Genowefa Smusz, akordeonista - Michał Braszko, kierownik zespołu Zdzisława Kuryło.

Repertuar „Marysieniek” stanowią pieśni folklorystyczne, obrzędowe oraz kościelne, często w wykonywanych utworach można odnaleźć nuty tradycji wileńskich, lwowskich oraz bośniackich. Podczas 20-letniej działalności zespół bawił publiczność na imprezach lokalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Corocznie grupa bierze czynny udział w lokalnych imprezach dożynkowych i innych uroczystościach gminnych. Poza tym zapraszany jest na imprezy i uroczystości w pobliskich powiatach.

Za całokształt swojej pracy zespół posiada wiele dyplomów, wyróżnień oraz podziękowań za szerzenie folkloru od Ministra Kultury i Sztuki.

Grupa gościła trzykrotnie na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu na Wisłą i zawsze wracała z sukcesem. W roku 1992 i 2003 „Marysieńki” zdobyły II nagrodę, a w roku 1996- I . Po sukcesie jaki odniosły w 1996 roku gościły w Telewizji polskiej, w programie Jana Pospieszalskiego „Swojskie Klimaty”.

Od 5 lat zespól promuje kulturę ludową wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy i miasta Lubań. Na spotkaniach tych przekazuje młodemu pokoleniu tradycje kulturowe poprzednich pokoleń i przypomina skąd wywodzą się nasze korzenie. Dzieci i młodzież mają okazję zdobyć bezcenną wiedzę dotyczącą wykonywania tradycyjnych wypieków, ozdób dożynkowych i świątecznych.

Zespół śpiewaczy Marysieńki z Radostowa od kilku lat jest jedną z bardziej nośnych i atrakcyjnych wizytówek nie tylko gminy Lubań, ale wręcz całego regionu. To bowiem znana w skali ogólnopolskiej nasza grupa folklorystyczna, która rokrocznie potwierdza swoją klasą, zdobywając na różnych przeglądach i festiwalach największe sukcesy i trofea.

Członkinie zespołu już ponad 25 lat wzruszają nie tylko swoimi pieśniami, ale również szacunkiem dla rodzinnych tradycji i pielęgnowania starych zwyczajów. Zachwycają naturalnością i prawdziwością. Większość tradycji, które starają się przekazać, do dziś utrzymują w domach.


Kontakt:

Kierownik zespołu – Zdzisława Kuryło
Tel. 75 721 74 24